Skala Oceny Zachowań Noworodka (Neonatal Behavioural Assessment Scale – NBAS), została stworzona przez T. Berry'ego Brazeltona i jego współpracowników w Children's Hospital w Bostonie w 1973 roku.
NBAS to usystematyzowana obserwacja noworodka/ niemowlęcia, której celem jest ukazanie indywidualnej charakterystyki zachowań dziecka. Skala NBAS pozwala lepiej zrozumieć umiejętności noworodka/ niemowlęcia w komunikowaniu się z otoczeniem, jego wzorce zachowań i indywidualne cechy temperamentu. Badanie NBAS ma na celu uwrażliwienie rodziców / opiekunów na specyficzne zachowania dziecka oraz przesyłane przez malucha komunikaty.
Skala NBAS określa indywidualny repertuar zachowań dziecka oraz stopień przystosowania się noworodka do nowego środowiska życia.
Badanie możliwe jest u noworodków od urodzenia (wcześniaki od 35 tygodnia ciąży) do końca 2 miesiąca życia.
Badanie skalą NBAS szczególnie polecane jest dla:
· wcześniaków,
· noworodków / niemowląt z problemami zdrowotnymi, hospitalizowanych,
· dzieci, które doświadczyły trudności zdrowotnych w okresie okołoporodowym (np. komplikacje porodowe, tzw. „trudne porody”, zaburzenia adaptacyjne),
· noworodków/ niemowląt z problemami w zakresie autoregulacji (np. samouspokajania się), nadmiernie płaczliwych, drażliwych i niespokojnych,
· rodziców, którzy doświadczają trudności w opiece nad wysoce wrażliwym dzieckiem,
· rodziców, którzy chcą lepiej poznać i zrozumieć własne dziecko.
Obserwacje prowadzone podczas badania dotyczą następujących obszarów funkcjonowania organizmu:
· układu autonomicznego,
· układu ruchowego,
· systemu organizacji i regulacji stanów aktywności,
· systemu interakcji społecznych.
Podczas badania skalą NBAS niektóre reakcje noworodka są wywołane (badanie odruchów), inne jedynie obserwowane. Dziecko obserwowane jest w stanie snu, czuwania i płaczu. Badanie nie jest czynnością diagnostyczną – tzn. nie służy wykrywaniu chorób ani dysfunkcji.
NBAS służy obserwacji stopnia adaptacji dziecka do otoczenia, jego indywidualnych systemów ochrony snu, reakcji na bodźce, percepcji bodźców wzrokowych i słuchowych.
Dzięki badaniu można poznać mocne strony dziecka oraz zidentyfikować te obszary, które sprawiają trudności. Wszystko po to, wypracować optymalny sposób opieki na niemowlęciem oraz dostosować swoje zachowania do potrzeb i możliwości dziecka.
WAŻNE! Nie ma możliwości łączenia badania NBAS z poradą laktacyjną. Specyfika badania dziecka wyklucza podejmowanie prób rozwiązywania problemów laktacyjnych oraz interwencji w trudnościach w karmieniu naturalnym. Takie świadczenie możliwie jest na osobnej wizycie. Niemniej wiedza wynikająca z badania może wyjaśnić źródło niektórych trudności dziecka w jedzeniu. Zwłaszcza tych, które mają podłoże emocjonalne i behawioralne. |